Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z historie: V polovině října 1977 si vyšlápli do ústecké restaurace Na Mendriku harmonikář Josef Šeda,kytarista Václav Javůrek,svoji milovanou basu s sebou všude dobrovolně vláčel Jaroslav Kubišta. Blížil se večer,přítomní hosté byli v dobré náladě,tak proč si nezazpívat?Muzikanti byli stejného názoru a v krátké chvíli již střídala písnička písničku.Hospodská roztočila pípy,nosila po desíti...Spokojení hosté nenašli písničku,kterou by šikovní kluci muzikantský nedokázali zahrát.Tak nějak to všechno začalo... O dobré muzikanty je vždycky nouze a tak měla během roku skupina hraní až nad hlavu.Ročně kolem čtyřiceti akcí.Svatby,oslavy narozenin,vyhrávání seniorům v domovech důchodců a samozřejmě slavné týdny oslav "Mezinárodního dne žen"-to se vyhrávalo šestkrát,někdy i vícekrát v týdnu... "ŠEDOUS"-název skupiny neměl nic společného s tehdy známými SHADOWS se zpěvákem Cliffem Richardsem.Hoši si ho dali podle přezdívky tehdy již velice známého muzikanta,zpěváka a harmonikáře,ale hlavně "Kerharťáka" Pepy Šedy. Po deseti letech svého působení se "Šedous" rozrostli o bubeníka Dušana Kovácse,vylepšili si i aparaturu.Kontrabasistu Jardu Kubištu vystřídal baskytarista Jaroslav Vaniš.V této sestavě skupina odehrála mnoho pouťových zábav v zahradní restauraci U Malinů,později při opékání makrel.To vše v letech 1991-1998.V letech 1989-1992 bubnoval s muzikanty Pavel Kočí,houslemi,či kytarou občas přispěl jako host Milan Richter. Do roku 2003 pak hraje skupina většinou ve třech-bez basy,široký repertoár je neustále doplňován o nové skladby.Převažují šedesátá a sedmdesátá léta,tramp a country a lidovky (včetně skladby "Kerhartická polka" z pera kapelníka Pepy Šedy).Poručí-li si posluchači z jiného soudku,"ŠEDOUS" hrají na přání.Mají z čeho vybírat-více než 250 písniček i instrumentálek,kouzlo improvizace jim není cizí...V průběhu roku 2003 pak přichází jako host Pavel Sedláček,baskytarista spřízněné skupiny SÁDROVÍ PSTRUZI,jako druhý kytarista a alternující basák. V sobotu 28.6.2003 bylo na kerhartickém ranči Na Tiché Orlici veselo. Muzikanti ze skupiny "ŠEDOUS Band" sem pozvali své hudební fanoušky a kamarády k oslavě 25ti let svého trvání.Posluchačů se sešlo požehnaně. V úvodu jim vyhrávali oslavenci z "The ŠEDOUS Bandu",následovaly koncerty spřízněných skupin SÁDROVÍ PSTRUZI a NAHONEM.Dobré muziky i pohodové nálady bylo dostatek až do ranního kuropění."ŠEDOUS" však měl pro své přátele připraveno překvapení v podobě zbrusu nového CD,které v sestavě Šeda,Kovács,Javůrek a Kubišta nahráli 14.12.2002 v domovském výčepu Peklo v Kerharticích,za spolupráce bratří Martina a Libora Stránských (bratři jsou kytaristé Sádrových Pstruhů) a jejich "studia" SORRY RECORDS. "Zlatým hřebem" programu se tak stal křest zmiňovaného CD.Slavnostní úlohy kmotry se ujala Dušanova manželka,Alena Kovácsová. Na jaře roku 2004 se Pavel Sedláček stává členem skupiny a definitivně střídá Jardu Kubištu na postu basáka.

V letech 2004-2007 pak Šedous hraje pravidelně jeden pátek v měsíci v restauraci Na Mendriku,od r.2006 jednu sobotu v měsíci v restauraci  Na Tiché Orlici,známé jako "Na Donu".Od r.2005 se Šedous stává pravidelným účastníkem městských slavností "Ústí nad Orlicí-Město v pohybu" a "Ústecké Vánoce".

V "jubilejním" roce 2007,v sobotu 6.10.,Šedous Band opět zve své příznivce na Ranč Na Tiché Orlici v Kerharticích,tentokrát u příležitosti 30tého výročí své činnosti.Ač bylo pod mrakem a nepříliš teplo,na všeobecné náladě to neubralo.Mezi nejvzácnějšími hosty zavítal i starosta Města Ústí nad Orlicí,Richard Pešek s manželkou a hornolibchavský kapelník Karel Folk,který v prvních blocích podpořil Šedous se svým altsaxofonem.V úvodu zahráli oslavenci,poté přenechali podium mladičké (věk.průměr 15 let),nadějné skupině BOUDA z Kerhartic ve složení:Simona a Renata Kovácsovy (zpěv),Martina Javůrková (bicí),Honza Hýbl (kytara),jako host skupinu podpořil s baskytarou Pavel Sedláček.Ta - ač sužována trémou-nakonec předvedla vynikající výkon a sklidila zasloužený úspěch! V závěru venkovní produkce pak zahráli SÁDROVÍ PSTRUZI.Poté jsme se přesunuli s kytarami do tepla rančské hospůdky,kde jsme vyhrávali a zpívali do časných ranních hodin....

Že jablko nepadá daleko od stromu platí v případě Josefa Šedy více než stoprocentně.Jeho otec,také Josef,vynikající houslista,měl kapelu,která si říkala Kombo (hrála v letech 1958-1976).Pánové vyhrávali dvakrát týdně,středa,sobota,nejprve v Hotelu Praha,později ve Družbě. S Kombem si mnohokrát zahrál i mladý,nadějný harmonikář.Na hraní s tátou vzpomíná rád a s úctou i sám kapelník ŠEDOUS,zajímavé příhody zažívá i se svými vrstevníky:"Rád vzpomínám na vystoupení v Klopotech,bylo ještě za tvrdého "totáče" - hráli jsme tehdy pro socialistickou stranu.Naprosto elegantně se nám podařilo "odrovnat" profíky z Prahy.Vystupovali tam Mývalové s populárním zpěvákem Arnoštem Pátkem.Posluchači však chtěli poslouchat nás a to hřálo...Po dvou hodinách Pražáci svoje fidlátka znechuceně zabalili...Velice pěkné bylo i vystoupení na náměstí v Ústí nad Orlicí,při prvním zvolení Václava Havla prezidentem.V roce 1994 jsme zase vyhrávali v kerhartické resturaci U Škorpilů u příležitosti Dne matek.Přítomny byly i dvě rodačky žijící dlouhá léta v Americe.Neustále nás pozorně natáčely na video.Po několika měsících nám pak poslaly kazety a děkovný dopis,ve kterém mimojiné stálo:..."Pamatuji se,když jsme byly mladé,naši rodiče hráli a zpívali písně,které jste hráli Vy.V Čechách jsme pak byly ještě několikrát a chtěly jsme slyšet znovu takovou hudbu,ale nikde jinde nám ji už nezahráli.Bylo proto pro nás krásné slyšet  tuto hudbu od Vás v hostinci U Škorpilů.Nejkrásnější poděkování za krásné odpoledne.S pozdravem sestry Ester a Marcela Kramer".Jsou však hraní,na které rád nevzpomínám.Naštěstí jich není mnoho,ale určitě k nim patří to z 5.7.1997. Fotbalisté měli u nás v Pekle ukončení sezóny,koncertovalo se do rána a já si nechal harmoniku na baru. Co se však stalo v pondělí 7.7.1997,nemusím připomínat - celé Kerhartice,včetně Pekla byly pod vodou a z harmoniky mi zbylo jen pár dílů vhodných pro kontejner...:-( Jinak je pro nás hraní velkou drogou,koncertovali jsme již pro mnoho zájmových skupin,ať už to byli myslivci,hasiči,sportovci,moc rádi hrajeme důchodcům,koncertovali jsme však i pro přátele žehu...".

Pepův syn Radek se také "potatil" - je bubeníkem spřátelené skupiny SÁDROVÍ PSTRUZI.Po ústecké "Staročeské Pouti 2009" se stává členem ŠEDOUS Bandu.

Příchod jara 2010 s sebou přinesl nemilou zprávu: po dlouhé nemoci nás dne 31.3.2010 navždy opustil a do muzikantského nebe odešel náš dlouholetý kamarád,jeden ze zakládajících členů ŠEDOUS Bandu,vynikající kontrabasista,Jaroslav Kubišta...ČEST JEHO PAMÁTCE!!!

Dne 9.6.2018 jsme se sešli na dvorku Pivnice U Kačera v Kerharticích,u příležitosti oslav 40ti let ŠEDOUS Bandu a zároveň 70ti let FK Kerhartice (mezi oceněnými členy tohoto klubu byli i Pepa Šeda a Václav Javůrek). Oslavence přišla podpořit celá řada přátel a dlouholetých příznivců,včetně rodinných příslušníků členů kapely. Nechyběli také Dušan Kovács (ex bicí ŠEDOUS) a Michal Rybka (kytara,foukačky),se kterými Pavel Sedláček (baskytary,kytary) tvoří kapelu BENKROFTI - oslavencům věnovali serii ze svého,převázně country repertoáru...